Egzoz Manifoldu Arızası

Egzoz Manifoldu Arızası

Egzoz manifoldu arızası aracın yüksek devirde çalışmasına engel olur. Potansiyel bir arıza durumunu dikkate almayan sürücüler daha büyük sorunlarla yüz yüze gelmeyi göze almış olur. Arızaya rağmen araç yüksek devirde çalışmaya devam ederse araçta daha ileri seviyede problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olur. İlk belirti olarak araçta yanık kokusu ortaya çıkar. Araçta rölanti dengesizliği, yine bu konuda öne çıkan belirtiler arasında yer alır.

Yanmalı motorlarda yanma sonucunda çok çeşitli gazlar ortaya çıkar. İlk etapta bu tür gazların araçtan çıkışını sağlayan sistemler kurulmuştur. Araç sayısında yaşanan artış sebebiyle egzozlardan çıkan gazların kontrol altında tutulması uygun görülmüştür. Özellikle yeni nesil araçlarda uygun egzoz sürümünün ortaya çıkması için bazı sistemler kurulmuştur. Bu tür sistemin önemli bir parçası olarak karşınıza gelen egzoz manifoldu bir egzoz bacası olarak da kabul edilir.

Emme manifoldu motorun ihtiyacı olan gazın teminini sağlarken, egzoz manifoldu yanmış gazların atılmasına yarayan bir sistem parçası olarak karşımıza çıkar. Doğru emisyon ölçüleri ile sistemin çalışması gerekir. Aksi takdirde çevre ve atmosfer için büyük zararların ortaya çıkması söz konusu olur. Arıza ve benzer sorunlara bağlı olarak araçlarda gözle görülen sorunlar ortaya çıkar.

Egzoz Manifoldu Arızası

Egzoz Manifoldu Nedir?

Egzoz Manifoldu Nedir?

Araç yakıtı yandıktan sonra kirli ve karışık bir gaz ortaya çıkar. Bu gazın araçtan uzaklaştırılması ve bu esnada belli emisyon sınırları içinde yer alması gerekir. Beklenmedik şekilde ortaya çıkan Egzoz manifoldu arızası yüzünden araçtan doğaya salınan gazın emisyon sonuçlarını sağlıklı şekilde elde etmek mümkün olmaz. Sera gazı etkisinin oluşturduğu tehdit tüm dünyayı yakından ilgilendirmektedir. Özellikle araç sahiplerinin bu konuda çok daha fazla sorumlu olduğunu hatırlatmak gerekir. Yanmış gazın emilimini yapan ve dışla atmaya yarayan sistem 4 silindir parçasına ayrılmış şekilde karşınıza çıkar. Ergonomik yapı nedeniyle, yeni nesil araçlarda atık gazların araçtan atılması için bu tasarım modeli kendini göstermiştir.

Manifold içinde biriken kalıntı ve partiküller arızalara ve tıkanmanın yol açıp olumsuz sonuçlara neden olabilir. Egzoz manifoldu ise bu tür zararlı gaz kalıntılarının araçtan hızlı ve güvenli bir şekilde atılmasını sağlar. Arıza durumunda ortaya çıkan birikintiler bir aracın çalışma performansını oldukça olumsuz etkiler. Buna ek olarak emisyon ölçümlerinin uyarı veren sonuçlarını görmek mümkün olur.

Egzoz Manifoldu Nedir?

Egzoz Manifoldu Arızası Belirtileri

Egzoz Manifoldu Arızası Belirtileri

Egzoz manifoldu arızası ortaya çıktığında bir takım belirtilere bakarak bunu hemen anlamak mümkün olur. Pek çok arızada olduğu gibi egzoz manifoldu ile ilgili arızalarda da ilk ve önemli belirti aracın çekiş gücünde yaşanan değişimdir. Motor çalışma performansında yaşanan kayıplar güç. Kaybı ve aşırı yakıt tüketimi ile kendini gösterir. Araç hızlanmaya çalışırken hırıltı şeklinde ses çıkar ve bu ses önemli bir sorununu habercisidir. Egzoz manifoldu ile ilgili olan bu sorunlargiderildiği zaman aracın çalışma performansında çok önemli artışlar görülür. Bu sayede belirtilerin de ortadan kalması sağlanmış olur

Araçta çıkan anormal seslerden birisi de patlama gibi yüksek seslerdir. Yüksek patırtı seslerine bakarak araçta bulunan Egzoz manifoldu arızası durumunu anlamak mümkün olabilir. Arıza belirtilerine bakarak bir an evvel daha akılcı çözümler bulmak gerekir. Araçta ortaya çıkan arızaların giderilmesinde donanımlı ve güvenilir adresler öncelik taşır. Bazı arızalarda sürücü ve araç sahibi olan insanlar birtakım girişimlerde bulunabilir. Söz konusu arızaları ekonomik olarak gidermek için uzman desteği ile çözümlere başvurmak zorunlu olabilir.

Egzoz Manifoldu Arızası Belirtileri

Sıkça Sorulan Sorular

Egzoz Manifoldu Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Egzoz manifoldu arızası araçlar için önemli bir sorun ve istenmeyen durumlardan biridir. Klasik belirtilere bakmak sureti ile aracın bu parçasında ortaya çıkan sorunları tahmin etmek mümkün olacaktır. Buna ek olarak araç sahiplerinin kontrol sağlaması yapması durumun daha net bir şekilde anlaşılmasına neden olacaktır. Emme ve egzoz manifolduna yağ sürüp araç çalıştırıldığı zaman egzozdan farklı renkte bir duman ortaya çıktığı görülür. Burada dışa sürülen yağın egzoz içine geçmesi sistemde bir kaçak olduğunu gösterir. Bu kontrol sayesinde çatlak, delik ve benzer arızaların ortaya çıktığı görülmüş olur.

Egzoz manifoldu arızası genelde tamiri mümkün olmayan ya da çok zor olan sonuçlar doğurur. Bu nedenle arıza durumu tespit edildiği zaman çözüm adına parçanın değişimi büyük oranda zorunlu olur. Bu tür sistemlerin verimliliği açısından değişimi yapılması gereken parçanın orijinal olması gerekir. Bu sayede aracın performansı beklene seviyeye gelir. Egzoz sisteminin daha uzun ömürlü ve daha verimli olması için parçanın değişimi daha iyi sonuç verir. Bu tür parçalar arasında bulunan conta ve bağlantı elemanları değişim sürecinde gözden geçirilir. Bu sayede montaj sonucunda araçtan beklenen performansı elde etmek daha kolay olur. 

Egzoz Manifoldu Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Egzoz manifoldu arızası ortaya çıktıysa ve belirtiler bu yönde fikir veriyorsa artık güvenli ve sorunsuz yolculuk konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Aracın bu sisteme ihtiyacı olurken egzozdan çıkan gazın çevreye zarar vermemesi de çok önemli konular arasında yer alır. Kompleks bir sistemin parçası arızalı olduğunda, özellikle montaj çalışmalarının gerekli olduğunu düşünmek gerekir. Arızalı parçaların çatlamış olma ihtimali oldukça yüksektir. Parça değişiminin gerekli olduğu durumlarda ise iyi bir servis ve onun getirdiği avantajlı imkânlardan istifade etmek gerekir.

Egzoz manifoldunun zarar görmesi durumunda değişim sürecine girilir. Aracın tekrardan güvenle ve çevreye zarar vermeden ulaşım imkânına kavuşması için, başarılı bir servisin hizmetlerinden yararlanmak gerekir. Bu sayede aracın eski performansına kavuşması mümkün olacaktır. Doğru yedek parçanın temini ve değişim çalışması genelde sorunu çözecektir. Parça değişimi esnasında contaların da değişimi gerekli olacaktır. Sağlam gibi görünse de contalar bir sızdırma sebebi yaratabilir. Egzoz manifoldu hazır sökülmüşken montaj işlemi öncesinde conta değişimlerini yapmak çok akılcı olacaktır.

Egzoz Manifoldu Arızasında Servisimizin Hizmetleri

Egzoz manifoldu arızası konusunda yıllardan beri servis olarak aracınıza gereken hizmeti sunmaktayız. Aracınız için daha iyi hizmeti hak ettiğinizi düşünüyorsanız bu konuda servisimize başvurarak doğru karar vermiş olursunuz. Bir asırlık birikimle hareket eden servisimiz hızlı ve güvenilir çözümlerle siz müşterilerine destek verecektir. Bosch marka güvencesi ile attığımız adımlar aracınızın performansını yüksek tutacak ve en güvenli yolculuk konusunda sizi destekleyecektir.

Egzoz sistemini oluşturan her bir parçanın temini ve değişimi Bosch güvencesi ile gerçekleşmektedir. Sorunları algılama adına kullandığımız yüksek ölçüm teknolojisi bizi en kısa zamanda çözüme götürmektedir. Bu sayede doğru karar ve doğru adımlar konusunda uygun adımları atma şansı bulmaktayız. Serviste görev yapan tüm teknisyenlerimiz kendi branşının en usta isimlerinden oluşmaktadır. Takım ve ekipman donanımımız ise her türlü soruna çözüm getiren teknolojiler olarak karşınıza gelir.

Servis yapımız çok ergonomik şekilde tasarlanmış ve araçların gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamak üzerine sürekli olarak gözden geçirilmiştir. Donanımlı servis istasyonlarımız sayesinde aracınıza her açıdan yaklaşıp gerekli müdahaleleri en uygun şekilde yapma şansına sahibiz. Yedek parça temini, montaj ve her türlü tamir hizmetinde servisimize güvenebilirsiniz.