Krank Sensörü Nedir?

Krank Sensörü Nedir?

Krank sensörü, motorun krank mili durumunu izleyen bir sensördür ve modern taşıtlarda bulunur. Bu sensör, motorun hareketini doğru zamanlama ile eşgüdümlemeye yardımcı olmaktadır. Yani motorun ana fonksiyonlarını yöneten önemli bir unsur olduğu söylenebilir. Krank sensöründe ortaya çıkacak herhangi bir arıza durumu motorun düzensiz çalışmasına hatta hiç çalışmamasına sebebiyet verebilmektedir. Motorun ne zaman ateşleme yapacağını belirleyen krank sensörüdür. Krank sensörü olmazsa motor ne zaman ateşleme yapacağını bilemez ve doğru çalışamaz. Motorun performansındaki düşüş krank sensöründeki bir arızanın belirtisi olabilir. Bu gibi arıza durumlarında motor kontrol lambası yanacaktır. Yine motor yanlış okumalar yaptığı takdirde de motor kontrol lambasının yanabildiğini görüyoruz.
Motorun krank milinin dönme hızını sürekli seyreden krank sensörü motorun daha verimli ve doğru şekilde çalışmasını sağlar. Motorun genel performansına katkıda bulunan bu durum yakıt verimliliğini de olumlu anlamda etkilemektedir. Krank sensörü sahip olduğu bilgileri motor kontrol ünitesine aktarır, motor kontrol ünitesi de bu verilerden yararlanarak motorun ateşleme vaktini, enjeksiyon ve valf zamanlamasını düzenler. Krank sensörünün bu işlevleri yerine getirebilmesi için düzenli kontrolünde yarar vardır.

Krank Sensörü Nedir?

Krank Sensörü Ne İşe Yarar?

Krank Sensörü Ne İşe Yarar?

Motor yönetim mekanizmaların ana parçalarından biri olan krank sensörü, motorun performansını ve çalışma verimliliğini önemli ölçüde artırmaktadır. Krank sensörünün düzgün çalışması, motorun da düzgün çalışması için kritik bir önem taşımaktadır. Peki krank sensörü ne işe yarar? Krank sensörü motorun konumunu devamlı olarak takip eder ve krank milinin dönüş hızını izler. Sahip olduğu verileri motor kontrol ünitesine iletir ve motor kontrol ünitesi bu bilgiler sayesinde yakıt enjeksiyonunun zamanlamasını ayarlar. Bu, her silindir için yakıtın en doğru zamanda enjekte edilmesine ve verimli yanmasına olanak tanır. Krank sensörünün bir diğer işlevi de ateşleme sisteminin ne zaman ateşleme yapacağını ayarlamaktır. Bu sayede motorun elverişliliği ciddi oranda yükselecektir. Bu sensörün katkıları sayesinde yakıt ekonomisi iyileşmektedir. Ayrıca egzoz emisyonlarını azaltmak da motor sağlığını genel anlamda koruyucu bir etkiye sahiptir. Motorun verimliliği ve düzgün çalışması adına önemli katkılar sunan krank sensörünün arızalanması araçtaki birçok şeyi olumsuz etkileyebilmektedir çünkü bu sensör motor yönetim sisteminin çok önemli bir unsurudur. Herhangi bir arıza durumunda profesyonel bir servisten yardım almak makul olacaktır. 

Krank Sensörü Ne İşe Yarar?

Krank Sensörü Arızası

Krank Sensörü Arızası

Krank sensörü arızası, motorun doğru biçimde çalışabilmesi ve motorun verimliliği üzerinde ciddi etkiler uyandırabilecek bir durumdur. Motorun dolayısıyla da taşıtın performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Peki krank sensörünün arızalandığını nasıl anlarız? Motorun çalışmaya başlamaması önemli bir belirtidir. Sensör düzgün çalışmıyorsa motor kontrol ünitesi motorun zamanlamasını doğru tayin edemez. Bu da motorun başlamamasına sebebiyet verir. Motordaki ani güç yitimleri, motorun duraklaması ya da teklemesi gibi durumlar da arızaya işaret etmektedir. Yakıt verimliliğindeki azalmanın sebebi yanlış zamanlardır ve bu da krank sensörü arızasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Yanlış zamanda aynı zamanda emisyon seviyelerinde artışa neden olur ki bu da motorun sağlığı üzerinde ciddi bir risk durumu oluşturmaktadır. Bu belirtilerin tümü bizi krank sensörü arızasına götürebilir. Aracın temel fonksiyonlarında ciddi düşüşlere sebep olan bu durumlar, motorun verimliliği ve güvenliği üzerinde çok olumsuz etkiler yaratmaktadır.
Krank sensörü arızasına dair herhangi bir şüphe durumunda ne yapmalıyız? Öncelikle yapmamız gereken profesyonel bir teşhistir. Ekseriyetle OBD-II tarayıcı cihazları ile yapılan bu teşhis, motor kontrol ünitesinin kayıt altına aldığı hata kodlarını belirleyerek sorunun ana kaynağını tespit etmeye destek olur. Bu hata kodlarından tespit edilen verilere göre krank sensörü arızalı bulunursa genelde değişimi gerekmektedir. Değişim işlemi uzman bir kişi tarafından gerçekleştirilmelidir. Ayrıca krank sensörünün kabloları ve bağlantıları da hasarlı olup olmadıkları açısından kontrol edilmeli ve herhangi bir hasar varsa onarımları gerçekleştirilmelidir.

Krank Sensörü Arızası

Sıkça Sorulan Sorular

Krank Sensörü Temizleme

Krank sensörü arızalarını önlemek ve sensörün düzgün işlemesini sağlamak adına bazen sensör temizliği yaptırmak gerekebilmektedir. Yağ kir ve dış faktörler sensörün kirlenmesine sebebiyet vermektedir. Krank sensörü kirlenmesi, yanlış okumalara davetiye çıkarabilmektedir. Peki krank sensörü temizleme işleme nasıl gerçekleşir? Genelde motor bloğunun yanında yer alan sensörü öncelikle bulmak gereklidir. İşlemi yaparken anahtarın kontakta olması ve aracın istop durumunda olması gerekir. Ek güvenlik önlemi açısından aküyü de çıkartılmalıdır. Sensöre erişmek için sensörün önündeki bazı parçaları sökmek gerekir, bunları da söktükten sonra esas işlem olan krank sensörünün sökülmesidir. Kullanılan temizleyici elektronik parçaların temizlenmesi için uygun olmalıdır aksi halde parçalara zarar verebilir. Aşındırıcı temizlik ürünlerinden ve sert fırçalardan olabildiğince uzak durmak önemlidir. Sensörü, özel bir elektronik temizleyici sprey ile nazikçe temizlenebilir. Temizleme işleminden sonra sensörün kuruma işlemi için belli bir süre beklenmeli, sonrasında sensör geri yerine takılmalıdır. Bağlantı bileşenlerin monte edilirken dikkatli olunmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra temizlik işlemi için çıkarılan ön parçalar ve akü yerine tekrar yerleştirilmelidir. Sensörün doğru çalıştığından emin olmak için test sürüşü yapılması da iyi olacaktır. Krank sensörü kirlenmesi durumlarında bu adımları gerçekleştirerek sensör temizlenebilir. Bu işlemleri yapmak için bir servisle de anlaşılabilir. Bu sayede daha hızlı ve profesyonel biçimde sensör temizlenmiş olacaktır. Kirli sensör arızalara sebebiyet verebilmektedir. Ancak sensör temizlendikten sonra arıza hala devam ediyorsa arızanın sebebi başka bir durum olabilir. Bunun için de bir uzman desteği almak şarttır. 

Eksantrik Sensörü Temizleme

Eksantrik sensörü temizlemeişlemi, motorun düzgün çalışması için elzemdir. Bu sensör, motor kontrol ünitesine motorun eksantrik milinin konumu hakkında veri sunmaktadır. Bu veriler ışığında, motorun yakıt enjeksiyonu ve ateşleme zamanlamasının ayarlanması mümkün olmaktadır. Yakıt verimliliği ve motor performansı açısından kritik bir işlevi üstlenen bu sensörün bakımı ve onarımı araç adına çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığında herhangi bir kirlenme durumunda sensörün işlevlerine yerine getirmeye devam edebilmesi için temizlenmesi gerekir. Bu temizleme işleminin adımları üst başlıkta bahsettiğimiz adımlar ile aynıdır.

Krank Sensörü Fiyatları

Krank sensörü fiyatları, özel otomobil modelleri ve sensör türlerine göre oldukça farklılaşmaktadır. Aracımız için en uygun krank sensörünü belirlerken, aracımızın marka ve modeline olan uyumuna dikkat etmemiz büyük önem taşır. Belirli ve kesin bir fiyat bilgisi için, aracımızın modeline ve ihtiyaçlarına göre yetkili bir servis ile görüşmek en makul karar olacaktır. Krank sensörü fiyatları, aralığın çok geniş bir yelpazede değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkün. Ancak burada belirleyici olan durumun araç modeli ve markası olduğunu unutmamak gerekir.